האני מול הביחד – מיתוג אישי של מנהלים למול כוח הצוות

נכתב על ידי:

 ענת דבש, פסיכולוגית ומנהלת

למיתוג עצמך כמנהל השפעה חשובה לתהליכי שינוי שאתה מביא עמך:

סה"כ שמך הולך לפניך ולעיתים המיתוג האישי עובד כוח של "נבואה המגשימה עצמה":

הנה הגיע מבריא החברות

הנה הגיע המחדש הבלתי נלאה

הנה הגיע הבולדוזר הופך העולמות

הנה הגיע חסר הצבע הלקקן

תהליך המיתוג האישי הניהולי מעלה דילמה מעניינת  - מה האיזון הנדרש בין מיתוג אישי שלי כמנהל לבין הבלטת מקומו של כוח הצוות שעמי? האם כדאי לי כמנהל להבליט את עצמי או את כוח הצוות שלי? האם להבליט מנהיגות אישית או להבליט את השונות הקיימת בצוות?

ברי שהתשובה היא "גם וגם" אך הסוגיה היא של מינון.

דילמה זו עולה לאחרונה יותר ויותר בארגונים, שהרי אנו עדים להתחזקות מהלכים וכלים ארגוניים המבליטים יותר ויותר את מקומו של הפרט בארגון, ביניהם:

o        מיתוג אישי – תהליך של איתור חזקות הפרט , שיומן ומיתוגן. בואו נגיד כך – מיתוג אישי זו מילה שאם אתה לא מכיר – בטח גם לא יכירו אותך!

o        אימון אישי – תהליך של מענה לפי כפפה לצרכים של הפרט. רבות נכתב על סכנות ה Coaching אם אינו מתנהל תחת חוזה ארגוני ברור ופותח פתח למאמן לקדם אג'נדות אישיות של המתאמן (ראו גיליון אקזקיוטיב ינואר 2005: "המערב הפרוע של הקואצינג למנהלים, ראו גם מאמר  502 "קואצינג למנהלים – הסכנות האמיתיות לארגון  ועוד רבים)

o        פיתוח Talent – תהליך של איתור וטיפוח "כוכבים". רק לא אחת עולה התהיה האם מרוב "טלנטים" לא ברור מי יעשה את העבודה בארגון

 

כמנהלים, עלינו להקפיד לנהל בזהירות יתרה את המתח בין המותג האישי לבין תרומתו של הכוח הצוותי בשל הסכנות הגלומות בניהול לקוי של האיזון בין השניים:

o        ללא המיתוג האישי  - צבעך יעלם בינות צבעיהם של כוכבי ניהול רבים אחרים.

o        ללא הכוח הצוותי - תיחשף לסיכון בנוקשות של המותג היכולה לגרום לכך ש"אתה מתאים רק למצב מסוים", כמו גם לסכנות נוספות כמו מצב של כשלון בו הכישלון יהיה מזוהה בלעדית עמך ועוד.

לניהול "המינון המנצח" מומלץ לעבוד בשני צירים:

מחד – לבנות מיתוג אישי לי כמנהל תוך הבלטת הייחודיות שלי כ"כוכב ניהול":

ייחודיות זו מהווה היום שפה שכיחה של דור הפוסט Y: עבורו אפשרות הבחירה היא אפשרות קיימת והבחירה ב"להיות מי שאתה והמותג שבך" הופכת להיות דרך חיים (אגב, בשונה מדור המעבר שלומד להסתגל לבחירות רבות יותר ועדיין לפעמים רוצה ומעדיף שיבחרו בשבילו). 

כך, מיתוג אישי למנהל פועל לאיתור נוסחת ההצלחה הניהולית ובניית המנהל "כשחקן נישה" – שחקן המתמחה בניהול מסוג מסוים:

"מבריא החברות", "מאיץ ביצועי המכירות", "חדשני" , "מנהיג אנשים לבלתי אפשרי".

בצד זה – להבליט בתוך המיתוג האישי הניהולי את כוחו של הצוות שעמי:

מנהל האוחז במותג מנצח מקפיד לשלב במיתוגו האישי גם את תרומתם של חברי הצוות לעשייה: "מביא את הבלתי אפשרי לאפשרי לאנשים"

"מבריא חברות דרך ועם אנשים"

"מביא לשינויים דרך שכנוע ובשיתוף פעולה"

אם בעולם הניהול עסקינן בניהול עם ודרך אנשים, הרי שגם במותג תפיסה זו צריכה לבוא לידי ביטוי. מיתוג אישי המבליט את הפרט ללא שילוב הארגון מייצג ראיה מרוכזת בעצמי, שאינה מערכתית וחסרה כלים להבנת קשרי גומלין במערכת.

חישבו על זה.

לנהל את המותג עם ודרך אנשים.